معلول جسمی و حرکتی (Cp)

معلولیت‌ جسمی و حرکتی

معلولیت‌ جسمی و حرکتی معلولیت‌ ها بر اساس اختلالاتی که باعث به وجود آمدن آن‌ها می‌شود به ۶ دسته مجزا تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند اند از:

معلول جسمی و حرکتی یا فلج مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، اختلالات اعصاب و روان، شنوایی، حسی بینایی و گفتاری. افرادی که دچار نقض عضو، فلج حرکتی و یا قطع عضو باشند را افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی می‌نامند.

علل معلولیت‌های جسمی و حرکتی:

معلولیت‌های مادر زادی:

این دسته از معلولیت‌ها، معلولیت‌هایی است که هنگامی‌که نطفه در حال بسته شدن است به وجود میاید و به‌صورت ژنتیکی قابل‌انتقال هستند.

فلج مغزی

راه‌های جلوگیری از معلولیت مادر زادی عبارت‌اند از:

پرهیز از ازدواج‌های فامیلی، مراقبت‌های دوران بارداری و تغذیه صحیح مادر، اجتناب از باردارشدن در سنین بالای ۳۵ و زیر ۱۸ سال، مصرف نکردن دارو در هنگام بارداری، اجتناب از در معرض اشعه قرار گرفتن، مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج و … .

 • معلولیت‌های اکتسابی:

معلولیت‌های اکتسابی به معلولیت‌هایی گفته می‌شود که فرد پس از بدو تولد خود و در طول زندگی خود طی حوادثی که برایش اتفاق می‌افتد بدان دچار می‌گردد؛ مانند: آتش‌سوزی، تصادف، بلایا طبیعی، مسمومیت‌ها و … .

فلج مغزی

مهم‌ترین مشکلات معلولین جسمی و حرکتی:

 • وجود نگرش‌های منفی در سطوح جامعه نسبت به این افراد

این قشر به‌عنوان افرادی سربار و مزاحم تلقی می‌شوند که حتی توانایی انجام کارهای ساده را ندارند و به‌عنوان نیروی نا کارامد با آن‌ها رفتار می‌شود درصورتی‌که برخی از این افراد دچار معلولیت کمی هستند و توانایی انجام کارهای بسیاری را دارند.

 • بی‌توجهی کامل به افراد معلول در واگذاری مشاغل موردعلاقه آن‌ها

باوجودآنکه این دسته از افراد دارای معلولیتی هستند و با سختی‌های بسیار و با عبور از فیلترهای موجود به مشاغل دلخواه خود دست میابند بااین‌حال نیز افرادی وجود دارند که باعث اختلال در کار آن‌ها می‌شوند درصورتی‌که خود آن‌ها علی‌رغم سالم بودن کم‌کاری می‌کنند و وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند.

 • نبود سازمانی مقتدر جهت دفاع از معلولین

وجود سرپرستی مقتدر و دلسوز برای حمایت از افراد معلول آرزوی قلبی آنان است درصورتی‌که تنها سازمان دولتی که وظیفه حمایت از معلولین را دارد بهزیستی است که بیشتر مشکلات معلولین به خود سازمان بهزیستی و عوامل انسانی آن مربوط ­ می‌شود چه برسد به حمایت از افراد معلول عزیز کشورمان.

 • مشکلات روزمره معلولین جسمی حرکتی

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی با آن مواجه هستند حمل‌ونقل درون و برون‌شهری است که نوع مشکلات با نوع و درجه معلولیت نسبت مستقیم دارد. عدم مناسب‌سازی محیط اطراف برای معلولین اعم از مترو، بی آر تی، سرویس‌های بهداشتی پارک‌ها و حتی مراکز خرید بزرگ، نبود آسانسور در تمام ایستگاه‌های شهری همگی جزئی کوچک از مشکلات حمل‌ونقل درون‌شهری هستند.

دیگر مشکلاتی که در بین معلولان عزیز رایج است نبود اشتغال برای آن‌ها است. این نبود اشتغال برای معلولین به‌قدری دردناک و سخت است که گاهی خانواده‌ها برای تأمین مخارج موردنیاز این عزیزان با مشکل مواجه می‌شوند.

فلج مغزی

ویژگی‌های کودکان معلول جسمی و حرکتی یا سی پی:

به‌طورکلی کودکان معلول جسمی حرکتی یا سی پی به دلیل مشکلاتی که دارند موانعی را در امر آموزش تجربه می‌کنند که این موضوع عزت‌نفس و اعتماد به خود و رفتارهای مناسب هیجانی و اجتماعی را در آنان کاهش می‌دهد؛ بنابراین معلمان گران‌قدر مهم‌ترین نقش را در مقابله با کودکان معلول جسمی حرکتی دارند چراکه آنان هستند که باید با برنامه‌ای درست و با تکیه‌بر آگاهی و دانش خود کودکان را به سمت موفقیت هدایت کنند.

ناتوانی جسمانی بر نگرش خود فرد و دیگران نسبت به بیمار اثرگذار است. تأثیر ناتوانی در برخی از جنبه‌های اجتماعی، تحصیلی و روانی قابل‌ملاحظه است.

تأثیر معلولیت بر وضعیت اجتماعی و روانی:

تأثیری که معلولیت بر روی فرد می‌گذارد از نظر اجتماعی و روانی غیرقابل‌انکار است چراکه معلولیت جدای از مشکلاتی که فرد در زندگی روزمره خود دارد می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند و باعث سخت شدن زندگی برای افراد خانواده شود. نتایج تحقیقات متعدد بیان‌کننده آن است که افراد معلول با آسیب‌ها و مشکلات متنوع اجتماعی، تحصیلی و شغلی روبرو هستند.

منبع سایت: توانیتو 

اشتراک:
من حسین عظیمی مدیر سایت بهشت رویاها هستم و با داشتن معلولیت جسمی و حرکتی (Cp) از ادامه دادن نا امید نشده و از سن ۱۹ سالگي شروع به برنامه نويسی کردم و بدلیل علاقه زیاد به طراحی و برنامه نویسی سایت،خيلی سریع توانستم در این زمینه پیشرفت کنم.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  پست های اخیر.

  بهشت رویاها

  سایت بهشت رویاها به منظور تسهیل ارتباط خود با مدیر سایت، اطلاعات تماس خود را ارائه می‌نماید. کاربران عزیز می‌توانند با استفاده از اطلاعات تماس با ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع سازند و ما را در جهت رسیدن به اهداف سایت یاری دهند

  شماره ۰۹۳۷۶۸۱۲۳۱۴