برنامه نویسی سایت

برنامه نویسی وب یا Web Development

برنامه نویسی وب (یا برنامه نویسی سمت وب یا Web Development) مربوط به تمام آن پردازشی است که پشت صحنه انجام میشود و کاربر عادی آن‌ها را نمیتواند ببیند. برای مثال وقتی یک صفحه‌ی وب یک درخواست به پایگاه داده (Database) ارسال میکند و آخرین مطالب سایت را از دیتابیس میگیرد، درخواست و کدی است که کاربر عادی آ‌ن‌را نمیتواند مشاهده کند. به زبان ساده، کار یک برنامه نویس وب، نوشتن کدهایی است که در پشت صحنه پردازش‌هایی انجام میدهند که کاربر نمیتواند آن پردازش ها را ببیند.

 برنامه نویسی سایت

 • برنامه نویسی وب میتواند آخرین مقالات یک سایت را از پایگاه داده یا دیتابیس دریافت کند و به کاربر نمایش دهد.
 • برنامه نویسی وب میتواند فرم هایی که کاربران پر میکنند (مثل فرم ورود یا ثبت نام) را بررسی و پردازش کند.
 • برنامه نویسی وب میتواند اطلاعاتی را وارد دیتابیس کند. برای مثال وقتی شما یک نظر در یک سایت درج میکنید، آن نظر شما توسط برنامه نویسی سمت وب، وارد پایگاه داده یا دیتابیس میشود
 • برنامه نویسی سمت وب میتواند اطلاعات مختلفی از شما را در مرورگرتان ذخیره کند (مثل نام کاربری و کلمه عبور شما برای ورود های بعدی به همان سایت)
 • و انواع مختلف کارهای دیگر که توسط برنامه نویسی سمت وب انجام میشود

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برنامه نویسی وب میتواند انجام دهد، برقراری ارتباط با پایگاه داده یا دیتابیس است. بسیاری از وبسایت ها، کارایی خود را با دیتابیس به دست می‌آورند. و زبان های برنامه نویسی وب این امکان را به شما میدهند که با دیتابیس ارتباط برقرار کنید و اطلاعات را از آن بخوانید و یا اطلاعاتی را وارد آن کنید.

– حسین عظیمی “beheshteroyaha.ir

 زبان برنامه نویسی سایت

زبان های برنامه نویسی سایت

اگر بخواهیم بدانیم که برنامه نویسی وب چیست ، باید با زبان های برنامه نویسی وب آشنا شویم. همانطور که برای طراحی وب میتوانیم از HTML5, CSS3, Javascript و… استفاده کنیم، برنامه نویسی وب را نیز زبان های بسیار زیادی میتوانیم انجام دهیم انجام دهیم. برخی از این زبان ها عبارتند از:

 • زبان پی اچ پی – PHP
 • زبان ای اس پی دات نت – ASP.NET
 • زبان پایتون – Python
 • زبان روبی – Ruby
 • زبان جاوا – Java
 • و …
ادامه مطلب
سیستم مدیریت محتوا

برنامه نویسی نود جی اس

البته با استفاده از روش هایی میتوان جاوا اسکریپت را برای برنامه نویسی وب نیز استفاده کرد. مثلا شما با استفاده از تکنولوژی ای به نام Node.js که بر پایه جاوا اسکریپت است، میتوانید برنامه نویسی وب را نیز با آن انجام دهید. که در آینده حتما در مورد آن‌ها صحبت میکنیم.

اشتراک:
من حسین عظیمی مدیر سایت بهشت رویاها هستم و با داشتن معلولیت جسمی و حرکتی (Cp) از ادامه دادن نا امید نشده و از سن ۱۹ سالگي شروع به برنامه نويسی کردم و بدلیل علاقه زیاد به طراحی و برنامه نویسی سایت،خيلی سریع توانستم در این زمینه پیشرفت کنم.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  پست های اخیر.

  بهشت رویاها

  سایت بهشت رویاها به منظور تسهیل ارتباط خود با مدیر سایت، اطلاعات تماس خود را ارائه می‌نماید. کاربران عزیز می‌توانند با استفاده از اطلاعات تماس با ما را از نظرات و پیشنهادات خود مطلع سازند و ما را در جهت رسیدن به اهداف سایت یاری دهند

  شماره ۰۹۳۷۶۸۱۲۳۱۴